Zdroje s Olgou Novak: Jak z minima vytěžit maximum a získat první zákazníky
Na našem YouTube kanále právě vyšel záznam ze třetího inspirativního setkání v rámci naší akcelerační soutěže! Tentokrát jsme jako mentorku pozvali Olgu Novak, zakladatelku první městské farmy na pěstování mikrobylinek a jedlých květů v Karlovarském kraji. Olgu jsme vybrali pro její bohaté zkušenosti s využíváním zdrojů, protože začínala doslova od nuly.
„Když máte dvě malé děti a ocitnete se zavření v bytě během pandemie, začnete přemýšlet, jak se nezbláznit,“ popisuje Olga svou cestu. Tehdy začala pěstovat mikrobylinky na balkoně jako způsob, jak se vyrovnat se stresem a zároveň zaměstnat své děti. Co začalo jako jednoduchý koníček, se později změnilo v podnikání. „Než jsem se nadála, bavilo mě to víc než děti,“ přiznává.
Zkušenosti ze začátků
Během setkání Olga sdílela několik praktických rad pro studenty, jak z minima vytěžit maximum. „Využijte všechno, co máte po ruce,“ říká. Pro ni byly zdrojem i její děti, které pomáhaly s testováním na balkoně. „Děti jsou ti nejupřímnější kritici – pokud jim něco nechutná, okamžitě to víte.“
Když přišla řeč na technologie a automatizaci, Olga opět nezklamala svou přímočarostí a humorem. „Můj manžel vymyslel systém na automatické zapínání a vypínání světel, aby mi to usnadnil. Ale zpočátku jsme to dělali ručně. Ráno jsme zapnuli světla, večer zhasli a mezitím jsme doufali, že nám bylinky neuvadnou.“
Olga také zdůraznila, že nejdůležitější je jít do toho bez obav z nedokonalosti. „Nečekejte na dokonalý produkt nebo ideální podmínky. Pokud budete čekat, nikdy nezačnete. Prostě začněte a postupně to vylepšujte.“
Cesta k zákazníkům
Studenti se jí ptali, jak si poradit na začátku, když nemají žádné zdroje ani zkušenosti. Olga vyprávěla, jak zpočátku prodávala své produkty přímo v místních restauracích. Chodila do hotelů a kaváren s bedýnkou mikrobylinek a nabízela je šéfkuchařům. „Některé jsem musela přesvědčovat, aby si je alespoň vyzkoušeli, a víte, co? Dnes mám několik zákazníků, kteří si mikrobylinky objednávají pravidelně,“ říká s úsměvem.
Pro podnikatele, kteří se chtějí vydat podobnou cestou, zdůrazňuje důležitost osobního kontaktu a networkingu. „Účastnila jsem se všech možných akcí, kde jsem mohla prezentovat svůj produkt. Ať už to byly farmářské trhy nebo různé podnikatelské akce, potkávala jsem nové lidi a získávala zpětnou vazbu,“ vysvětluje.
Technologie a inovace
Další část setkání se věnovala tomu, jak Olga využívá technologie ve svém podnikání. „Můj manžel pracuje v IT, a právě on mi vytvořil systém na měření světelných hodin, vlhkosti a teploty, aby mikrobylinky rostly v ideálních podmínkách.“ Přesto Olga dodává, že začala s ručním systémem a vše postupně vylepšovala. „Někdy je lepší začít s jednoduššími metodami a postupně se učit,“ radí.
Podpora a budování komunity
Podle Olgy je důležité nebát se využívat různé formy podpory, které jsou k dispozici. „Když jsem začínala, využívala jsem různé akce a soutěže pro začínající podnikatele. Přihlásila jsem se také do soutěže regionální potraviny v Karlovarském kraji. To mi pomohlo zviditelnit můj produkt a získat důležitou zpětnou vazbu.“
Dnes prodává nejen do restaurací, ale i koncovým zákazníkům. „Když se podívám zpětně, účast na trzích a prezentace na různých akcích mi pomohla vybudovat si komunitu zákazníků, kteří se k nám vracejí a šíří povědomí o našich produktech dál,“ uzavírá Olga.
Pokud vás zajímá, jak začít podnikat s minimálními prostředky, jak překonávat překážky s humorem nebo se chcete jen nechat inspirovat příběhem o tom, jak udělat z koníčku úspěšný byznys, rozhodně si toto video nenechte ujít!
Co je naše Akcelerační soutěž? Nabízí studentům středních a vysokých škol z Karlovarského kraje jedinečnou příležitost rozvinout své podnikatelské nápady. Během července a srpna 2024 proběhlo 12 mentoringových setkání se zkušenými podnikateli a odborníky, aby studenti načerpali co nejvíc znalostí. Akcelerační soutěž probíhá za podpory Karlovarského kraje a ve spolupráci s Karlovarskou agenturou rozvoje podnikání a s agenturou CzechInvest.