Výzvy, inovace a chlapské manželství: Mudicon v podcastu INION talk

Ráchel Hladká
August 1, 2024

V 39. epizodě podcastu INION talk jsme měli tu čest hostit dva skvělé chlapy ze stavební firmy Mudicon – Václava Skopového a Jiřího Pilného. Tento díl je napěchovaný inspirací, tipy pro podnikatele a povídáním o tom, jak dva nadšenci do stavebnictví založili firmu, která mění tvář Karlovarského kraje.

Jak se kluci dostali ke stavařině?

Jiří měl v povolání jasno už od malička – chtěl být námořníkem jako jeho táta. Jenže osud měl pro něj připravený jiný příběh a plány na námořní školu v zahraničí se rozplynuly. Proto se rozhodl vydat za dobrodružstvím do Ameriky. V Chicagu se podílel na různých stavebních projektech a prožil tam 10 let, během kterých vyzkoušel všechny možné profese, například práci na střechách. To vše ho formovalo jako všestranného, pracovitého člověka.

Když se vrátil zpátky do Čech, rychle se uchytil ve stavební firmě a díky svým zkušenostem a píli stoupal po kariérním žebříčku. Pak se setkal s Václavem, se kterým si padli do oka na první dobrou, a zbytek už je historie.

Václav začal svou kariéru hned po dokončení studia, když nastoupil do menší stavební firmy. Tato zkušenost mu poskytla pevný základ a naučila ho všechny potřebné dovednosti a procesy, které jsou nezbytné pro stavbu budov. Po nějaké době zjistil, že už dokáže stavět a řídit projekty od A do Z bez vedení někoho druhého. „Bylo to uvědomění toho, že dokážu něco postavit sám a zmanagovat stavbu od začátku do konce,“ říká Václav. Rozhodnutí založit vlastní stavební firmu na sebe nenechalo dlouho čekat. S tímto nápadem oslovil Jirku, který okamžitě souhlasil, a tak v roce 2016 vznikl Mudicon.

Spolupráce, která funguje

Václav a Jiří tvoří sehranou dvojku, která jede na plný plyn. Svému vztahu říkají „chlapské manželství“ – v práci jsou partneři, kteří si rozumí, ve volném čase jsou kamarádi, kteří spolu rádi zajdou na pivo.

Nejdřív začínali s menšími zakázkami – stavěli například ploty. Postupně se propracovali k rodinným a bytovým domům a dnes mají za sebou dokonce obchodní dům. Oba mají rádi výzvy a projekty, které vyžadují kreativní myšlení. Václav o své lásce ke stavebnictví říká: „Nic jiného neumím. Je hezké, když něco vznikne a lidé to užívají, bydlí v tom. Z toho mám radost.“ Jiří dodává: „Stavařina je někdy láska i nenávist, ale za ten pocit, když vidíš dokončený projekt, to stojí.“

Název s příběhem 

Jak vlastně přišli k názvu firmy? „Byl to dlouhý a náročný proces,” říkají. Možná by vás to nenapadlo, ale Mudicon je tajemná složenina významu jejich příjmení v angličtině (Skopový = mutton, Pilný = diligent) a zkratky „con“ pro construction. Chtěli se vyhnout typickému „stav“ nebo „bau“, a tak vymysleli naprosto jedinečný název, který je dobře zapamatovatelný a zároveň nese jejich jména. Naše Radka se u rozšifrování názvu dost potrápila!

Významné projekty 

Na které projekty rádi vzpomínají? Obzvlášť pyšní jsou na obchodní centrum Redy ve Varech a šatny na ostrovském gymnáziu. „Tam jsme měli výborný vztah s panem ředitelem a vidět studenty, jak šatny užívají, bylo krásné,“ vzpomíná Václav. Tento projekt pro ně byl nejen technickou výzvou, ale také srdcovou záležitostí. Zlepšili životní podmínky studentům, kteří se předtím museli nedůstojně převlékat na chodbách, a zpětná vazba od nich byla jednoznačně pozitivní.

Výzvy a osvěta 

Václav a Jiří čelí výzvám nejen v podobě náročných projektů, ale také v oblasti lidských zdrojů. „Řešíme ansámbl našich lidí,“ říká Jiří. Mudicon má kolem 10-12 kmenových zaměstnanců, včetně stavbyvedoucích mistrů, asistentky, rozpočtáře a přípraváře. Rádi by rozšířili svůj tým, aby mohli realizovat více a větších projektů. „Ta výzva je prostě ty lidi sehnat,“ dodává Jiří. Bojují například s nedostatkem klempířů a obecně mladých lidí, kteří by se chtěli věnovat řemeslu. „Starší řemeslníci už jdou do důchodu a prostě nejsou.“ konstatují. Snaží se vyučit nové talenty, ale podle nich by měla přijít větší podpora shora. „Potřebujeme promovat řemeslné obory a dělat jim osvětu. Na řemeslu není nic špatného a člověk nemusí mít maturitu, aby si vydělal peníze a byl považovaný ve společnosti,“ vysvětlují.

Podcast Pod Fošnou 

Kluci se nedávno rozhodli rozšířit své pole působnosti o zbrusu nový podcast Pod Fošnou, kde posluchačům radí, jak se vyhnout chybám při stavbě domu. „Chceme, aby si lidé nemuseli říkat, že příští dům už bude lepší,“ vysvětlují. Tento podcast je určen všem, kteří plánují stavbu domu a chtějí, aby se vše povedlo hned napoprvé. Diskutují o výběru pozemku, projektování, bezpečnosti a samotné výstavbě. Venku už jsou 3 díly, poslechněte si je tady.

Vize do budoucna

Jak vnímají budoucnost stavebnictví? Jiří s Václavem mají jasno – roboti! Podle nich za 20 let budou na stavbách řádit roboti, zatímco lidé si dají nohy nahoru a budou jen dozorovat. Očekávají, že technologie budou natolik pokročilé, že se o stavbu z velké části postarají stroje, a stavbyvedoucí pak bude jejich činnost pouze kontrolovat. „Sám jsem zvědavej a těším se na to,“ říká Václav.

Inspirace 

Kde se inspirují? Václav a Jiří hledají inspiraci i mimo stavebnictví. Měli mentory z jiných oborů a Jiří doporučuje poslouchat audioknihy a motivačního řečníka Johna Assarafa, který se vypracoval z ničeho a předává své zkušenosti, jak si vydělat peníze. Assaraf je zakladatelem a CEO společnosti NeuroGym, která se zaměřuje na využívání nejmodernějších technologií a metod tréninku mozku. Tím pomáhá jednotlivcům posílit jejich myšlení a emoční dovednosti, aby mohli dosáhnout svých cílů rychleji a snadněji než kdykoli předtím.

Tipy pro podnikatele na závěr

Co kluci z Mudiconu doporučují začínajícím podnikatelům?  

  • Dělejte to, co vás baví, protože úspěch nepřichází hned. 
  • Nebojte se obrátit na zkušené lidi, oni vám rádi poradí.
  • Vystupte z komfortní zóny. Základ je udělat rozhodnutí a nebát se.
  • Nevyhýbejte se řemeslným oborům, šikovný řemeslník si vydělá hezké peníze.
  • Vyplatí se začít u někoho zkušeného a pak se osamostatnit.

Pokud vás zaujal příběh Václava Skopového a Jiřího Pilného, neváhejte a poslechněte si jejich rozhovor v podcastu INION talk. Zde se dozvíte více o jejich cestě, výzvách, úspěších a cenných radách pro podnikatele. Podcast najdete na tomto odkazu.

Share this post
podcast