Světlo oceánu ve vašem obýváku: Jan Šugar a jeho Biolumos

Ráchel Hladká
October 25, 2024

V dalším díle INION talku jsme si povídali s Janem Šugarem, zakladatelem projektu Biolumos www.biolumos.cz, který přináší do vašich domovů kouzlo oceánu! Jan vytvořil bioluminiscenční kit, díky kterému si můžete vypěstovat vlastní svítící plankton.

Vzdělání a začátky

Jan Šugar je chemický inženýr a doktorand na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT), kde se zaměřuje na biotechnologii. Už během svého bakalářského studia se začal věnovat kultivaci buněk a mikroorganismů. Jeho zájem o vědu a přírodní procesy ho přivedl až k fascinujícímu objevu bioluminiscence, což je přirozené světélkování organismů.

„Vzniklo to z čisté zvědavosti,“ říká Jan, když vzpomíná na to, jak během rešerší pro diplomovou práci narazil na fenomén svítícího planktonu. Brzy poté si pořídil vlastní plankton domů, kde s ním experimentoval a sdílel své nadšení s přáteli. Právě ti mu vnukli nápad vytvořit kit, který by si mohl pořídit kdokoli. A tak vznikl Biolumos!

Co je Biolumos?

Jedná se o projekt, který přináší možnost mít doma kousek oceánu v podobě svítícího planktonu. Janův bioluminiscenční kit obsahuje vše, co je potřeba k jeho pěstování. Vše začíná růstovou nádobou, která je vyrobena z kvalitního chemického skla od české firmy Simax. „Hrozně se mi líbí tvar Erlenmeyerovy baňky,“ přiznává Jan a dodává, že kromě funkčnosti dbal i na estetiku, aby nádoba dobře vypadala i během dne, kdy plankton „odpočívá.“

I když plankton během dne nesvítí, rozhodně nezahálí. Jan vysvětluje, že během dne probíhá fotosyntéza, kdy plankton sbírá energii, aby se v noci mohl rozsvítit. A proč vlastně svítí modře? „Modré světlo se ve vodě šíří nejlépe díky jejím molekulárním vlastnostem,“ vysvětluje Jan. Tento jev není jen pro efekt – má evoluční význam, protože bioluminiscence slouží planktonu jako obranná strategie proti predátorům.

Jak pěstování planktonu funguje?

Používání kitu Biolumos je velmi jednoduché a nevyžaduje žádné pokročilé vědecké dovednosti. Jednou týdně stačí přidat malé množství růstového roztoku a plankton pravidelně míchat. Jan zdůrazňuje, že plankton by neměl být vystaven přímému slunečnímu světlu, které by ho mohlo „spálit“. Ideální je umístit nádobu tam, kde na ni dopadá rozptýlené světlo.

Při správné péči může plankton svítit až půl roku. A pokud máte naplánovanou dovolenou? „Plankton zvládne i tři týdny bez vaší přítomnosti, pokud je umístěn na místě s mírným světlem,“ ujistil nás Jan.

Cesta na trh a výzvy

Vyvinout funkční bioluminiscenční kit, který by byl jednoduchý a zároveň vypadal hezky, nebylo jednoduché. Jan se této výzvy chopil s odhodláním, experimentoval s různými materiály a dokonce si pořídil 3D tiskárnu, aby mohl navrhovat jednotlivé části kitu.

„Spousta experimentů se nepovedlo… Na něco jsem zapomněl nebo jsem si něco špatně naplánoval,“ vzpomíná s úsměvem. Řešil například problémy se správnou kvalitou vody, kyslíkem a dalšími technickými detaily. Naštěstí to ale nevzdal a nakonec se mu podařilo vše dotáhnout k dokonalosti!

Edukace a plány do budoucna

Co Jan plánuje dál? Jedním z jeho hlavních cílů je popularizace vědy, zejména chemie a biotechnologie. Rád by Biolumos dostal i do škol, aby ukázal, že věda může být fascinující a zábavná. „Chemie je náročná, ale také nesmírně důležitá. Chci ukázat, že dokáže dělat úžasné věci, jako třeba svítit,“ říká. Věří, že jeho projekt inspiruje mladou generaci k zájmu o vědu a udržitelný přístup k přírodním zdrojům.

Jeho kit navíc propojuje vědu s udržitelností. Po ukončení životního cyklu planktonu můžete skleněnou nádobu využít jako vázu nebo dekoraci, víčko je kompostovatelné a plastové části jsou plně recyklovatelné. Janův projekt tak nabízí nejen krásný vědecký zážitek, ale také odpovědný přístup k materiálům a životnímu prostředí.

Tipy pro podnikatele od Jana

Jan má za sebou jedinečnou cestu od vědeckého výzkumu k podnikání, a tak ví, co obnáší přetavit nápad v realitu. Co doporučuje začínajícím podnikatelům? „Hlavně ať se nebojí,“ říká Jan. Radí také neustále komunikovat nápad s ostatními a přijímat zpětnou vazbu. „Můj nápad na bioluminiscenční kit se vyvíjel postupně, díky tomu, že jsem o něm neustále mluvil s přáteli,“ vzpomíná.

Podnikatelé by podle Jana měli také myslet na efektivní plánování, i když si uvědomuje, že plány se mohou měnit. „Je důležité mít aspoň základní představu o tom, co a kdy dělat. Plán se může změnit, ale vždycky musíte vědět, kam směřujete,“ vysvětluje. A nakonec Jan radí, aby se lidé nebáli překonat počáteční strach z nedostatku informací: „Někdy je lepší jít do věcí po hlavě a zjistit si vše za pochodu. Kdybych čekal, až budu mít všechny informace, nikdy bych nezačal.“

Děkujeme Janovi za inspirativní rozhovor a jeho inovativní přístup k vědě a podnikání. Zažijte Biolumos i vy a pořiďte si vlastní kit na www.biolumos.cz! Vánoce se blíží a podle nás je svítící plankton opravdu jedinečný dárek!

Sledujte Janův projekt na Facebooku a Instagramu, kde se dozvíte další zajímavosti o planktonu!

Share this post
podcast