V novém díle podcastu INION talk vám přinášíme rozhovor s Klárou Sokolovou – inspirativní ženou, která vede výrobní závod, kde se denně vyrobí přes milion skleněných lahví.
Z Teplic až do Berlína
Pochází z Teplic, bakaláře vystudovala v Liberci se specializací na netkané textilie, potom studovala ekonomii v Praze. Díky Erasmu strávila semestr v Berlíně, kde získala nejen akademickou zkušenost, ale i jiný pohled na vlastní kořeny. Právě tam si uvědomila, že být Češka je něco, na co může být hrdá.
Od kvality k vedení závodu
Po škole nastoupila Klára Sokolová do sklárny O-I v Dubí, kde sídlí centrála pro dva české závody této mezinárodní společnosti. Začínala v oddělení kvality a této oblasti se věnovala dlouhých devatenáct let.
„Když jsem byla na školení v Americe, kolegové zmínili, že v Peru, kde máme taky závod, byla chvíli ředitelka. A mě vlastně předtím nikdy v životě nenapadlo, že bych mohla být ředitelkou. Ale když to jde v Peru…“ vzpomíná Klára na moment, kdy se jí v hlavě poprvé rozsvítila myšlenka, že by právě tohle mohla být i její další profesní cesta.
Její kariérní cesta přitom původně nesměřovala přímo k vedoucí pozici. Sama přiznává: „Nebyla jsem úplně ten klasický případ lídra… že by si někdo hned řekl, že bych mohla být ředitelka závodu.“ A přece to přišlo – zčásti i díky prostředí firmy, která podporuje rozvoj svých zaměstnanců a aktivně pracuje s diverzitou. „Myslím si, že u nás jsme posunutí vpřed, co se týká diverzity, rovnosti, inkluze. Diverzita rozhodně obohacuje. Ale musíte mít tým, který je připravený to přijmout.“
Příležitost, která nepřichází s návodem
Na začátku jejího působení v čele závodu nestály měsíce školení. Bývalý ředitel tehdy onemocněl a vše šlo velmi rychle. „U mě to bylo trošičku jiné v tom, že čas na zaškolení tam skoro nebyl. Ale věděla jsem, že to není tak, že mě hodí do vody a teď si plav. Ta podpora z vedení tam byla a věděla jsem, že chtějí, abych tu práci dělala.“
Řídit provoz, který běží 24/7
Sklárna v Novém Sedle jede bez přestávky – dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Prostoje se hlídají přísně. „Když je velký problém, voláme. Jinak víme, že odpolední a noční směny zvládnou lidi, kteří jsou na to připravení. Když ne, zavolají si pohotovost. Potřebujeme jet pořád. To je něco, co nás živí.“
V závodu se denně vyrobí v průměru 1,3 milionu lahví. „Naše vana – ten tavicí agregát – jede pořád. Zakládáte surovinu, většinou střepy, a na konci chcete, aby z toho vypadla kvalitní láhev. Pokud ne, střepujeme znovu, ale to není smyslem.“ …
Nejen výroba, ale i lidé
Pro Kláru je důležité vnímat i to, co přesahuje samotnou výrobu. „Musíte mít přehled o tom, co se ve fabrice děje, ale hlavně tam máte lidi, o které se musíte nějak starat.“ A dodává, že v její pozici je třeba empatie a respekt. „Někteří očekávají, že ředitel bude běhat s ráčnou (druh nářadí, pozn. aut.) kolem stroje – už vím, co je ráčna! Ale dnes už se od lídrů čeká něco jiného.“
Ale jak sama říká – nebojí se. „To slovo bát se – to tam vůbec nemám. Protože kdybych se bála, tak to nemůžu dělat. To prostě musíte cítit a říct si: Mám na to. Chci to dělat.“
Nepodceňovat ženy ani sebe samotnou
Na otázku, jaké to je být ženou v prostředí, kde převládají muži, odpovídá upřímně: „Většina ředitelů pochází z výroby. Já mám základ v kontrole kvality, což mi dává komplexnější pohled. Kvalita má přesah přes celý provoz – od vstupních surovin, přes tavení, tvarování až po očekávání zákazníka.“ A tento přístup se vyplácí – závod v Novém Sedle dnes zaměstnává 200 lidí a drží si silnou pozici na trhu.
Přiznává ale i nepříjemnou stránku věci: „Existuje pojem ‚deficit kredibility‘. U žen je to tak, že skoro jako kdyby musely prokázat víc než muži. Ne vždycky a všude. Ale je to tam.“
Technické obory mají budoucnost
A co by doporučila mladým lidem, kteří zvažují kariéru v technických oborech nebo přímo ve sklářství? „Ať se toho nebojí. Každý den je jiný, naučíte se něco nového a vyrábíte něco, co má hodnotu.“ Klára věří, že technické profese mají budoucnost – a že by se dívky rozhodně neměly nechat odradit stereotypy. „Hlavně děvčata, co jsou technické typy – ať se nenechají odradit okolím. Máte co nabídnout.“
Sledujte stránky závodu O-I na Instagramu a Facebooku, kde sdílí zákulisí výroby, příběhy lidí, kteří pracují se sklem a mnoho dalšího. A pokud byste se chtěli dozvědět ještě víc nebo by vás zajímaly volné pozice, navštivte jejich web.
Poslechněte si celý díl podcastu na našem YouTube kanále!
Tento díl podcastu je spolufinancován Evropskou unií z programu Interreg Danube Region, konkrétně z projektu WIN. Projekt WIN je nadnárodním projektem, který si dává za cíl zlepšit profesní postavení žen, a to především v periferních průmyslových regionech, jako je i ten náš. A proto jsme ve spolupráci s manažerkami projektu WIN z @mas_sokolovsko připravili sérii podcastů s inspirativními ženami z Karlovarského kraje.
