Podnikatelský nápad s Daliborem Pulkertem: Autor knihy Ověř nápad za 30 dní v rámci akcelerační soutěže mentoruje studenty
Naše akcelerační soutěž opět přinesla plno inspirativních momentů a praktických rad. V rámci druhého online setkání jsme přivítali Dalibora Pulkerta, zakladatele startupového studia Outboxers a autora knih Ověř nápad za 30 dní a 30 hodin. Dalibor se studentům věnoval na téma ověřování podnikatelských nápadů a řešení běžných obav, se kterými se začínající podnikatelé potýkají. Záznam celého setkání je k dispozici na našem YouTube kanále.
Ověřování nápadů je klíčem k úspěchu
Dalibora jsme pozvali, aby se studenty probral jejich nápady a podělil se o své zkušenosti, protože je to absolutní guru na ověřování podnikatelských nápadů. Jeho metoda spočívá v tom, že nápad rozdělíte do malých kroků a během 30 hodin aktivního zkoumání si ověříte, zda má nápad potenciál. Jak říká Dalibor: „Když se učí malé dítě chodit, padá až 2000krát, než se naučí. Stejně tak je podnikání dovednost, která vyžaduje spoustu pokusů a pádů, ale každý pád vás posouvá blíž k cíli.“ Jeho knihu 30 hodin si můžete pořídit zde.
Strach z failů? Je to normální!
Jednou z hlavních témat diskuze bylo, jak zvládnout obavy a strachy, které jsou neodmyslitelnou součástí podnikání. Dalibor se podělil o své zkušenosti se strachem z neúspěchu: „Obavy a strachy máme všichni, kdo říká, že ne, tak kecá, nebo je psychopat.“ Otevřeně mluvil o svém vlastním strachu z toho, že se stane „tím, kdo zkoušel rozjet projekt, který se nepovedl.“
Jeho přístup je přímočarý: „Obavy a strachy se snižují jediným způsobem, a to tak, že se zastavím a přemýšlím.“ Tímto přístupem Dalibor zdůrazňuje, že není vždy nutné běžet na plný plyn, ale občas se zastavit, pojmenovat svůj strach a analyzovat, co se děje. „Co nejhoršího se může stát? Promrháme čas? Možná, ale vždy odejdeme chytřejší, zkušenější a odolnější,“ vysvětluje Dalibor a dodává, že i když se nápad nepodaří, stále získáváme zkušenosti, které nás posunou dál.
Praktické rady pro konkrétní výzvy
Během setkání měli studenti možnost řešit své konkrétní problémy. Jeden z účastníků popsal svou frustraci s dodavatelem prášku z kořene kava kava, který jej ignoroval. Daliborova rada byla jednoduchá, ale účinná: „Najděte jiného dodavatele a ukažte mu, co z toho bude mít.“ Tento přístup je podle Dalibora klíčem k úspěšnému vyjednávání. „Když máte malou objednávku, zaměřte se na budoucí potenciál. Přesvědčte je, že vaše malá objednávka může v budoucnu přerůst v mnohem větší.“
Mentoring, spolupráce a síla komunity
Jan Kupčík, hlavní mentor soutěže, také přispěl svými zkušenostmi. Zdůraznil, že perfekcionismus může být brzdou v podnikání. „Každý máme občas pocit, že to, co děláme, není dost dobré. Ale je důležité se z toho nehroutit a pokračovat dál,“ vysvětlil a povzbuzoval studenty, aby se nebáli dělat chyby. „Z chyb se člověk učí, a když něco nejde podle plánu, je to normální.“
Honza se také podělil o jednu klíčovou radu: „Pamatujte, že vytrvalost je klíčem k úspěchu. A nezapomeňte si užívat cestu, i když není vždy jednoduchá.“ Jeho slova byla povzbuzením pro všechny účastníky, kteří se občas cítí, že jejich cesta k úspěchu je příliš klikatá.
Tipy pro podnikatele od Dalibora a Honzy:
- Nebojte se chyb: „Každý pád je lekce. Podnikání je řemeslo, které se učí praxí. Žádná teorie vás nenaučí to, co reálné pokusy a pády.“
- Obavy jsou normální: „Všichni máme strachy. Důležité je zastavit se, pojmenovat je a přemýšlet, co nejhoršího se může stát. Většinou to není tak strašné, jak se zdá.“
- Ověřujte nápady rychle a levně: „Neinvestujte roky do něčeho, co možná nefunguje. Ověřte nápad co nejrychleji a s minimálními náklady. To, jestli funguje, poznáte rychle.“
- Delegujte a spolupracujte: „Nepokoušejte se dělat všechno sami. Podnikání je týmová práce. Úspěšný podnikatel je ten, kdo dokáže delegovat a rozpoznat silné stránky ostatních.“
- Vytrvalost a flexibilita: „Nikdy se nevzdávejte, ale buďte flexibilní. Někdy je potřeba změnit směr, upravit nápad nebo najít nové řešení.“
Jediný způsob, jak se naučit podnikat, je podnikat
Setkání bylo zakončeno Daliborovým stručným, ale výstižným shrnutím: „Jedinej způsob, jak se naučit podnikat, je podnikat.“ Bez dlouhých teorií a výmluv, prostě skočit do vody a zkoušet to, učit se z každého pádu. Honza Kupčík pak dodal: „Pamatujte, že klíčem k úspěchu je vytrvalost. Mějte odvahu zkoušet nové věci a nezapomeňte si užívat cestu, i když není vždy jednoduchá.“
Upřímnost obou mentorů a jejich moudré rady rezonovaly se všemi účastníky. Nechte se inspirovat jejich příběhy a sledujte náš YouTube kanál, kde najdete záznam celého setkání a za 14 dní přibyde další video z akcelerační soutěže, tentokrát s Olgou Novak!
Co je naše Akcelerační soutěž?
Akcelerační soutěž nabízí studentům středních a vysokých škol z Karlovarského kraje jedinečnou příležitost rozvinout své podnikatelské nápady. Během mentoringových setkání se zkušenými podnikateli a odborníky načerpají studenti maximum znalostí a zkušeností. Ti nejlepší pak mají možnost prezentovat svůj projekt před odbornou porotou a soutěžit o hodnotné finanční a nefinanční odměny, včetně startovacího voucheru až do výše 200.000 Kč.
Akce probíhá za podpory Karlovarského kraje, Karlovarské agentury rozvoje podnikání a agentury CzechInvest. Buďte součástí naší komunity a sledujte nás pro další příležitosti rozvoje podnikatelských nápadů! Zrovna teď nabíráme kreativce do vzdělávacího programu OVACE, přihlásit se můžete tady!