Program INTERREG Česko – Sasko 2021-2027

Datum:
11/11/2024
Čas:
9:30
Místo:
Universitätsbibliothek TU Chemnitz, Straße der Nationen 33, 09111 Chemnitz
Stáhnout do kalendáře: 
Kalendář GoogleIcal
Vstupné:
Zdarma
Organizátor:

Podpora inovací a výzkumu v rámci přeshraniční spolupráce 

Jste výzkumná instituce nebo malý či střední podnik? Hledáte příležitosti k růstu a inovacím? Program INTERREG Česko - Sasko 2021-2027 nabízí jedinečnou šanci pro rozvoj a posílení Vašich výzkumných a inovačních kapacit!

Proč se zapojit?

Specifický cíl 1 se zaměřuje na posilování udržitelného růstu a konkurenceschopnosti malých a středních podniků a vytváření pracovních míst v malých a středních podnicích, mimo jiné pomocí produktivních investic

Cílem je zvýšit konkurenceschopnost malých a středních podniků prostřednictvím:

  • Spolupráce s výzkumnými institucemi: Zapojte se do projektů zaměřených na aplikovaný výzkum, který přináší praktické výsledky pro regionální hospodářství.
  • Inovačních sítí a transferu znalostí: Vytvářejte a rozvíjejte kanály pro předávání znalostí a technologií mezi výzkumnými institucemi a podniky, což posílí váš inovační potenciál.

Typy podporovaných aktivit

  1. Aktivity zaměřené na podporu přenosu výsledků výzkumu, inovací a technologií do hospodářství, které se prezentují malými a středními podniky z regionu. Podpora spolupráce při digitalizaci a vývoji inovativních produktů či technologií a také zlepšení a ustálení komunikace s aktéry z oblasti VaV, zejména prostřednictvím činnosti přeshraničních sítí.
  2. Aktivity směřující na posílení spolupráce mezi zprostředkujícími organizacemi – program podporuje inovační schopnost MSP s cílem vytvořit nové sítě a partnerství mezi podniky. Podpora akcí, jako jsou setkání podnikatelů a informační semináře zaměřené na aktuální témata. Rozšíření stávajících sítí a také vznik nových klastrů v různých odvětvích.
  3. Vznik přeshraničních virtuálních platforem, jako online databáze zaměřené na konkrétní odvětví. Ty mají zlepšit spolupráci mezi MSP a výzkumnými institucemi. Tyto platformy vyvíjejí zprostředkující organizace, vysoké školy a samotné firmy. Data jsou strukturovaná, elektronicky dostupná a lze je využívat v přeshraničním měřítku. Cílem je usnadnit propojení a spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje.

Přínosy přeshraničního projektu

  • Přístup ke znalostem – výměna znalostí a zkušeností, společné řešení problémů, lepší přístup k novým technologiím a vědeckým poznatkům.
  • Získání nových kontaktů – vytvoření či rozšíření sítě partnerů pro budoucí spolupráci a nové obchodní příležitosti.
  • Sdílení zdrojů - efektivní sdílení zdrojů, příkladů dobré praxe.
  • Podpora inovací - stimulace inovačních procesů a urychlení vývoje nových produktů
    a služeb, optimalizace výrobních procesů.
  • Podpora regionální ekonomiky a prevence odlivu mladých talentů.
  • Zvýšení konkurenceschopnosti MSP - zavedení moderních technologií a procesů do malých a středních podniků.

Kdo může žádat?

  • Výzkumné a vzdělávací instituce
  • Zprostředkovatelé a sítě, jako jsou klastry a podnikatelské inkubátory, vědecké parky, územní samosprávy, komory apod.
  • Malé a střední podniky, včetně start-upů

Kdo může být cílovou skupinou Vašich aktivit?

  • Malé a střední podniky
  • Výzkumné instituce 
  • Subjekty zajišťující přenos (transfer) 
  • Vysoké školy (včetně profesních akademií), střední školy technického zaměření
  • Hospodářské komory
  • Další profesní svazy

Základní pravidla a financování projektu

Spolupráce na projektu min. jednoho českého a jednoho saského partnera, aktivity Vašeho projektu musí mít dopad do Karlovarského, Ústeckého či Libereckého kraje na české straně a do okresů Vogtlangkreis, Zwickau, Erzgebirgskreis, Mittelsachsen, Sächsische Schweiz – Osterzgebirge, Bautzen, Görlitz a měst Dresden a Chemnitz na saské straně.

Před podáním žádosti o dotaci je nutné absolvovat povinnou konzultaci za účasti všech partnerů.

Výše dotace 80% z prostředků EU, 5 nebo 10% ze státního rozpočtu ČR dle typu organizace, vyplácení dotačních prostředků je ex post.

Využijte příležitosti, které nabízí program INTERREG Česko - Sasko 2021-2027 pro rozvoj Vaší výzkumné instituce nebo podniku!

S Vaším projektovým záměrem Vám rádi pomohou pracovníci oddělení přeshraničních projektů odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Karlovarského kraje:

Ing. Monika Brtková: monika.brtkova@kr-karlovarsky.cz, 606 046 647

Mgr. Petra Banzetová: petra.banzetova@kr-karlovarsky.cz, 731 670 000

Pro více informací navštivte www.sn-cz2027.eu/cz

UDÁLOST

Další akce